Pes vegetarián a kočka masožravec

5 důvodů, kvůli kterým se vám nedaří přibrat na váze

Vaše okolí vám dost možná tak trochu závidí. Většina lidí se totiž snaží spíše shodit přebytečné kilogramy. Vy byste naopak uvítali, kdyby se ručička na váze vychýlila směrem opačným. Což může být paradoxně mnohem těžší než hubnutí, protože jen velmi těžko ošálíte rychlý metabolismus, který vám byl dán do vínku.

Vrozené dispozice nemusejí ovšem být jediným důvodem. Kde hledat příčinu toho, že se vám zkrátka nedaří přibrat? A je řešením vyplenit nejbližší cukrárnu? Jak získat optimální váhu zdravěji?

Důvod první: Dosud nediagnostikovaná choroba

Zamyslete se nad tím, zda vás krom váhy netrápí ještě něco dalšího. Jste neustále unavení a bez energie, je vám zima a nemůžete se dostat z kolotoče nejrůznějších nemocí, protože vaše imunita nefunguje tak, jak by měla?

Může za tím být dosud neodhalená choroba, například hypertyreóza čili zvýšená funkce štítné žlázy. Charakteristické pro ni je zrychlení organismu, a přes zvýšenou chuť k jídlu dochází k ubývání na váze. Dalšími možnými příčinami jsou onemocnění trávicí soustavy jako Crohnova choroba, celiakie nebo syndrom dráždivého tračníku. Pro pomoc si v tomto případě utíkejte k lékaři.

Důvod druhý: Nevyvážený poměr energetického příjmu a výdeje

To je samozřejmě naprosto klíčový bod, který platí ve všech případech. Pokud chcete zhubnout, nevyhnutelně musíte energetický příjem snížit a výdej zvýšit, míníte-li naopak přibrat, potřebujete svůj jídelníček nastavit opačně. To znamená, že váš příjem musí být vyšší než výdej.

Což ale opravdu neznamená, že byste měli začít konzumovat v hojné míře pokrmy s vysokým obsahem tuků a cukrů. Takovým stravováním si pouze „zaděláte“ na zdravotní obtíže. Vyváženým poměrem živin by měl disponovat nejen jídelníček zaměřený na redukci hmotnosti, ale též ten, jehož cílem je váhu navýšit. Ani vy byste neměli zapomínat na dostatek ovoce a zeleniny, ale dopřejte si také bílkoviny v podobě plnotučných mléčných výrobků, masa nebo luštěnin. Pamatujte i na přílohy, to znamená klasické brambory či rýži, dopřát si ovšem můžete rovněž bulgur, ale také pečivo, protože je pro vás podstatný i přísun sacharidů.

Nezapomínejte na to, že nejen po stránce fyzické potřebujete dostatek „paliva“. Jste-li mimořádně aktivní také duševně, je pro vás přísun energie stejně tak nesmírně důležitý.

Důvod třetí: Žádný sport nebo nevhodně zvolené pohybové aktivity

Bez pohybu se neobejdete ani vy, přestože se vám možná návštěvy fitcentra spojují spíše se snahou kilogramy zlikvidovat. Pokud totiž potřebujete přibrat, rozhodně by to měla být svalová hmota, nikoli tuk. Do svého denního režimu proto zařaďte posilování. Naopak se pro vás nehodí ani kardio a ani vytrvalostní sporty, preferujte spíše menší počet opakování, ale větší zátěž. Při nadměrné fyzické aktivitě se dostane do nerovnováhy energetický příjem a výdej zmiňovaný v předchozím bodě.

Důvod čtvrtý: Přemíra stresu

Zrekapitulujte si také, jak je na tom váš pracovní i osobní život. Nevyčerpává vás vaše profese víc, než je nutné? Jak vypadají vaše vztahy s vaším nejbližším okolím, jako jsou přátelé, rodina nebo partner? Pokud to v některé oblasti trochu skřípe, snažte se najít řešení, stres a únava vám ve snaze zdravě přibrat určitě nepomohou.

Důvod pátý: Nepravidelný denní režim

Stravujete se podle toho, jak vám to čas dovolí? Děláte chybu, určitě byste měli dbát na pravidelnost a sníst tři hlavní jídla denně – snídani, oběd a večeři. Mimo hlavních chodů si dopřejte dvě až tři svačiny a klidně ještě i druhou večeři. Pamatujte, že stres nepatří ani ke stolu, jezte v klidu. Kromě absence jakéhokoli stravovacího režimu „žijete“ především v noci? A k tomu obecně málo spíte. To může nabourat zásadním způsobem i svědomité dodržování zásad z předchozího bodu, vaše svaly se potřebují regenerovat, aby mohly růst, takže byste měli také dostatečně spát.